Kompresivní produkty VETOFLEX

   Působení komprese na organismus

Anatomie a fyziologie lymfatického systému u equidů je jedinečná a složitá díky stavbě těla těchto zvířat. Oběhový systém je poháněn jedním velkým svalem a tím je srdce a jeho sval, který pracuje neunavitelně 24 hodin denně celý život. Lymfatický systém, takové opatření nevlastní, nemá svou vlastní pumpu. Jako náhražkou pumpy jsou pro lymfatický systém kosterní svaly, které svými kontrakcemi pomáhají pumpovat lymfu správným směrem zpět do centrálního krevního oběhu. Koně na svých dolních končetinách mají pouze již jen šlachy, které tuto funkci nedokáží nahradit, tudíž na dolních končetinách často stagnuje lymfa a dochází k typickému otoku distálních končetin nebo takzvaným nálevkám, které vymizí, až po cíleném pohybu koně venku. Jednou náhradou tohoto pohybu představují lymfatické masáže, kdy terapeut masážemi "hýbe" lymfou ve směru jejího toku a pomáhá tím jejímu rychlejšímu odtoku z dolních částí končetin.

Nově vyvíjené bandáže mohou napomoci udržet správný tok lymfy a tudíž zabránit její stagnaci v distální části končetin mezi jednotlivými terapie maséra a u zdravých jedinců preventivně napomoci vzniku těchto otoků s udržením dobré cirkulace v končetinách.

Bandáže pro koně Vetoflex®


Všechny bandáže jsou vyrobeny naší společností přímo v České republice za použití nejlepších opředených vláken švýcarské kvality. Do všech našich výrobků je přidáváno mikrovlákno. Jde sice o uměle vytvořené vlákno, ale je známo svými vynikajícími charakterovými vlastnostmi. Odpuzuje vlhkost a chlad z vnějšku a velké množství pórů ve výrobku umožňuje snadné odpařování potu. Vzhled a omak výrobků z mikrovlákna se podobá výrobkům z přírodního hedvábí, povrch je odolný proti žmolkování a praním ani čištěním neztrácí své pozitivní vlastnosti.

Jedinečný způsob bezešvého pletení použitého materiálu umožňuje využít graduovaný tlak v požadovaných částech těla, vlastnosti materiálu a speciální tvarování předurčují výrobky k použití nejen v klinické praxi při řešení posttraumatických stavů, ale zachovávají si funkčnost a bezpečnost při každodenním běžném užívání.

Výrobní proces řízený počítačem, který patří v současné době k světové špičce, umožňuje individuální výrobu nestandardních velikostí i řešení výjimečných situací, které přináší praxe.

Celkem jsme pro vás ve spolupráci s veterinárními lékaři vyvinuli tři různé úrovně komprese, které jsou určeny při různých potížích.


 • Technologie
  • Použité materiály
  • Působení komprese na organismus
  • Jak to funguje
  • Tipy na použití
 • Produkty
  • VETOFLEX® Bandage
  • VETOFLEX® Belly Band
  • VETOFLEX® Sleeves
  • VETOFLEX® Socks

Jak to funguje:


Novinkou na českém trhu jsou bandáže pro koně VETOFLEX® a další související produkty speciálně vyvinuté týmem odborníků z oblasti ortopedie a fyzioterapie humánní i veterinární medicíny zabývajících se problematikou oběhového systému.

Jedinečný způsob bezešvého pletení použitého materiálu a počítačem řízený výrobní proces umožňuje využít graduovaný tlak v požadovaných částech těla a dosáhnout tak optimální požadované komprese.

Bandáže jsou vyrobeny z vysoce elastického materiálu, který byl speciálně vyvinut pro humánní medicínu. Zde je již řadu let využíván a stále zdokonalován k užití pro rychlejší regeneraci po zátěži, terapeuticky pak například při otoku končetin z důvodu poškození lymfatických cest.

Bandáže jsou přizpůsobovány pacientovi a jeho obvodovým mírám, jsou přesně anatomicky tvarovány pro koňské nohy a to umožňuje vysoký komfort při použití a podporuje správnou funkci a bezpečnost.

Bandáže VETOFLEX® lze využívat preventivně u zdravých jedinců, kdy zabraňují vzniku otoků v dolních částech končetin a tím udržet i dobrou cirkulaci v končetinách například přes noc, nebo v období boxového klidového režimu pro rychlejší regeneraci. Terapeuticky mohou bandáže VETOFLEX® napomoci udržet správný tok lymfy v končetinách a zabránit její stagnaci v dolních částech končetin.

Kompresivní produkty VETOFLEX  pro koně a jezdce


Použité materiály:


Ve všech výrobcích společnosti VETOFLEX® používáme materiály té nejvyšší kvality, jejichž základem je velmi elastické vlákno LYCRA® jehož charakteristickým znakem je jeho vysoká pružnost. Vlákna jsou schopná se bez porušení protáhnout až na 7násobek své původní délky a po uvolnění působící síly se vrací zpět na svou původní délku. Je to základní vlastnost, která je vláknům LYCRA® dána dlouhodobě.

Toto vlákno je opřádáno ve Švýcarsku polyamidem a takto vzniklou přízi používáme do všech našich výrobků.

Spolu s ním je do výrobků přidáváno mikrovlákno. Jde sice o uměle vytvořené polyamidová vlákno, ale je známo svými vynikajícími charakterovými vlastnostmi. Odpuzuje vlhkost a chlad z vnějšku a velké množství pórů ve výrobku umožňuje snadné odpařování potu. Vzhled a omak výrobků z mikrovlákna se podobá výrobkům z přírodního hedvábí, povrch je odolný proti žmolkování a praním ani čištěním neztrácí své pozitivní vlastnosti.

Mikrovlákno tvoří velmi malá vlákna (jemnější, než 1 tex), která jsou ještě tenčí, než přírodní hedvábí. Pro porovnání - bavlněné vlákno je proti mikrovláknu až 3x hrubší, vlna pak dokonce 4x.

Dalším používaným materiálem, je příze s přítomností stříbra. Při naší výrobě používáme dva typy.

 1. K vláknu LYCRA® se přidává při opřádání i tenké stříbrné vlákno, které dodává přízi nádech výjimečnosti díky stříbřitému lesku a specifickému zpracování. Tato švýcarská příze je používána u bandáží a obřišního pásu řady Therapy Silver.
 2. Dalším typem je vlákno pod označením SKINLIFE, které je vyrobeno z pokročilého mixu inteligentních polyamidů (mikrovláken) a obsahuje přirozené mikročástice stříbra, které jsou jako antimikrobiální látka přidávána již do polymerní matrice, ze které se toto vlákno vyrábí. Tím je jejich efekt trvalý (nevypírá se). Toto vlákno je součástí návleků a jezdeckých podkolenek.

Stříbro působí antimikrobiálně na širokou škálu bakterií (nap.: Escherichia coli, Chlamydia trachomatis, Providencia stuartii, Vibrio vulnificus, Pneumobacillus, Staphylococcus aureus, Candida albicans) a jiných patogenů. Dokáže také urychlit hojení drobných ran či oděrek a je vhodnou prevencí proti plísním, mykózám či ekzémům.

Námi používaná stříbrné příze neobsahují žádné nanomateriály, jak jsou definovány v Evropském doporučení 2011/696 / EU a jsou považována za biologicky bezpečná.

Díky přítomnosti exkluzivního antimikrobiálního činidla (stříbra) ve formě tenkého vlákna či mikročástic, nedochází k migraci stříbra z tkaniny do kůže, a tím se brání navození (vzniku) možné alergie.

Stříbrné vlákno či mikročástice se z materiálu nikdy nevypere a je tak zajištěna efektivní doživotní antibakteriální ochrana.

Součástí návleků VETOFLEX® je také kadeřený polyester, který je měkký a příjemný na dotek, a který je podobný přírodnímu hedvábí. K jeho nejdůležitějším kladným vlastnostem patří - vysoká odolnost na světle, vůči povětrnostním podmínkám, mikroorganizmům a malá navlhavost, díky které výrobek rychle schne.

Do jezdeckých podkolenek je také přidávána bavlna. Opět jsme se rozhodli jít cestou nejvyšší kvality a zvolili jsme bavlnu mercerovanou opalovanou, která dodává výrobku hladký a chladivý pocit hedvábí. Takto upravené vlákno má minimální sklon ke žmolkovatění a chlupatění.

Mikrovlákno:


Jde sice o uměle vytvořené polyamidová vlákno, ale je známo svými vynikajícími charakterovými vlastnostmi. Odpuzuje vlhkost a chlad z vnějšku a velké množství pórů ve výrobku umožňuje snadné odpařování potu. Vzhled a omak výrobků z mikrovlákna se podobá výrobkům z přírodního hedvábí, povrch je odolný proti žmolkování a praním ani čištěním neztrácí své pozitivní vlastnosti..

Mikrovlákno tvoří velmi malá vlákna (jemnější, než 1 tex), která jsou ještě tenčí, než přírodní hedvábí. Pro porovnání - bavlněné vlákno je proti mikrovláknu až 3x hrubší, vlna pak dokonce 4x.

LYCRA®


Lycra® je syntetické, vysoce pružné polyuretanové vlákno, patřící do skupiny elastických vláken (Elastanů), které dodává společnost INVISTA.

Charakteristickým znakem vláken Lycra® je jejich vysoká pružnost. Vlákna jsou schopná se bez porušení protáhnout až na 7násobek své původní délky a po uvolnění působící síly se vrací zpět na svou původní délku. Je to základní vlastnost, která je vláknům Lycra® dána dlouhodobě, na rozdíl od jiných vláken ze skupiny elastanů, která svou schopnost návratu v dlouhodobém horizontu mohou ztrácet. Vlákna mohou být zapletena samostatně nebo jsou opředená, což závisí na zvolené technologii - my používáme vlákna opředená. U materiálů s vlákny Lycra® oceníte hlavně jejich schopnost dodat materiálům větší pružnost, tvarovou stálost a lepší splývavost, což přispívá k mnohem lepšímu komfortu při nošení.


PREVENCE - Vetoflex Classic

Produkty řady Classic je vhodné použít pro preventivní ošetření a ochranu koňských nohou v těchto případech:

 • Podpora lymfatického a krevního oběhu
 • Oteklé nohy
 • Měkké nálevky
 • Po operacích končetin (zabránění otoku)
 • Při zranění a následném léčení končetin (zabránění otoku)
 • Podpora lymfatického systému v rekonvalescenci
 • Po zvýšené námaze (trénink, závody)
 • Při dlouhém transportu
 • Ochrana nohou při námaze (samostatně nebo jako podklad pod chrániče)

TERAPIE - Vetoflex Therapy

Produkty řady Therapy a Therapy Silver je hodné použít v rámci léčebné terapie v těchto případech:

 • Podpora lymfatického a krevního oběhu
 • Léčba chronických lymfatických poruch
 • Léčba chronických otoků a flegmón
 • Chronické onemocnění šlach
 • Měkké nálevky
 • Po operacích končetin (zabránění otoku)
 • Při zranění a následném léčení končetin (zabránění otoku)
 • Ochrana povrchových zranění kůže (Therapy Silver)
 • Podpora lymfatického systému v rekonvalescenci
 • Po zvýšené námaze (trénink, závody)
 • Ochrana nohou při námaze (samostatně nebo jako podklad pod chrániče)
 • Podlomy - bandáže s antibakteriálním stříbrným vláknem

ÚRAZ (Akutní potřeba) - Vetoflex MedPro

Bandáže s nejvyšší kompresí, které jsou určeny k zafixování otoku vzniklého poúrazovým stavem. Tyto výrobky slouží pouze ke krátkodobému použití (max. 5 hodin) a smí být použity pouze po konzultaci s veterinárním lékařem.